Beseda beseda s Ing. Pavlem Pavlem

Dne 14. září do našeho gymnázia zavítal strakonický místostarosta, technik a experimentální archeolog Ing. Pavel Pavel. Jeho přednáška byla určena pro první ročníky a zaměřena na techniku stěhování soch moai na Velikonočním ostrově. Byli jsme rádi, že nám tuto přednášku přesunuli z předchozího týdne (kdy nám bylo kvůli nefunkčnímu vodovodu zrušeno vyučování), a to nejen kvůli zameškané fyzice a chemii, ale hlavně kvůli velice poutavému obsahu a zajímavým fotografiím.

Pan Pavel nám nejdříve krátce nastínil historii osidlování, písma a obyvatel i dnešní dění na ostrově. Poté nás seznámil s osobou norského badatele Thora Heyerdahla, který se věnoval výzkumu na Velikonočním ostrově. To ho jako mladého technika zaujalo a bral to jako výzvu, po různých výpočtech si v roce 1981 ve Strakonicích vyrobil svou sochu moai z betonu a na té pak prováděl své pokusy. Po zdařených pokusech napsal Thoru Heyerdahlovi dopis, že vyřešil záhadu přemisťování soch z lomů ve vnitrozemí až na pobřeží. Thor Heyerdahl ho vzal do své expedice na Velikonoční ostrov, kde jim po dlouhých domluvách povolili vyzkoušet pokus na jedné z devíti stovek soch. K rozpohybování sochy bylo potřeba osmnácti lidí a když dal Ing. Pavel Pavel povel povel (více informací naleznete v písni Xaviera Baumaxy, věnované této tématice: http://www.youtube.com/watch?v=0cF81qvkvAs), socha se pohnula a hlavně se nerozbila.

Zpět do výuky jsme se vraceli s pocitem, že pokud chceme dosáhnou něčeho dosud nedosaženého, máme trochu důvtipu a jsme dostatečně zapálení pro věc, náš sen se může stát skutečností.

Marie Kolářová

Autor: Anna Kolářová

Terorizuje okolní svět již od roku 1996. Příšerná dcera a protivná sestra. Oddaná milovnice absurdního britského humoru, odhodlaná bránit ho s makrelou v ruce až do skonání světa. Věčně nevyspalá konzumentka kávy z automatu. Bezedná žroutka čokolády. Emancipovaná a cílevědomá žena a hrozná kuchařka. Neúnavná bojovnice proti příkořím, se kterými se musejí krátkovlasé dívky v současné společnosti potýkat. “Ta holka v sukni s krátkýma vlasama.” Jedna z nejarytmičtějších klarinetistek a klavíristek všech dob. Majitelka nejzanesenější šatní skříňky v okolí třiceti kilometrů. Nepolepšitelná uživatelka závorek, pomlček a tří teček. Zuřivá odpůrkyně emotikonů. Anna s oblibou v kalendářní podobě křestních jmen. Noční můra lidí bazírujících na termínech, dochvilnosti a včasném dodání čehokoli. Setapouch a sobí hnusec. Autorka bezostyšně kopírující jiné. Neinvestigativní žurnalistka. Jedinec závislý na neustálém přísunu informací všeho druhu, toužící vědět všechno o všem a o každém. Nenáročná posluchačka a náročná čtenářka. Vyznavačka nezdravého životního stylu. Zapálená studentka češtiny, dějepisu, angličtiny a filozofie, která již od svých devíti let doufá v přijetí na FF UK. Budoucí kompletovačka hamburgerů v mekáči.