Dá se v Česku natočit reálný seriál, který není nekonečný a je na světové úrovni? Pustina je důkazem toho, že ano. 

Pustina je osmidílná minisérie z roku 2016 oceněná Českým lvem za nejlepší dramatický seriál. Příběh se odehrává ve stejnojmenné vesnici v severočeském pohraničí. Starostce se ztratí dcera v době, kdy zrovna probíhá referendum o tom, zda a za jakou cenu budou prodána obydlí obyvatel polské firmě na těžbu uhlí. Později se k politickému motivu únosu přidá ještě komplikovanost mezilidských vztahů a chvíli se ocitáme v bodě, kdy bychom mohli ze zločinu podezírat téměř kohokoli.

Nejvíce se mi na Pustině líbí její specifické prostředí. Je neotřelé a nové, ale zároveň vás nechce nijak šokovat, protože je úplně reálné. Dojem skutečnosti vytváří ponurá, lehce monotónní, líná, a hlavně syrová atmosféra. Ta je vytvořena jakousi obrazovitostí seriálu. Špinavé sídliště, válející se igelitky na zemi i oschlé chlebíčky. Drobné detaily, které zde velmi dobře fungují a zapadají do sebe. Pustina je odřízlá od zbytku světa, a každý záběr vás pouze utvrzue v tom, že tady byste žít rozhodně nechtěli. Dalo by se říci, že je zde zobrazena taková odvrácená strana Česka, o které všichni víme, že tu je, ale nikdo se jí nezabývá.

 

 Kromě atmosféry je zde také výborně propracovaný příběh. Nejsem úplně velkým zastáncem detektivek, ale přesto mě uchvátil. Více než samotný zločin vás tady zajímá psychologie postav, která je osobitější právě o to zvláštní prostředí. Je tu pasťák, jsou tu prostitutky, jsou tu drogy ale taky tu je prodavačka v sámošce. Zároveň zde není těchto motivů užito přespříliš, protože jinak by vše lehce sklouzlo k lacinosti. Za povšimnutí stojí hlavně dětské postavy, které se musí rozvíjet někde, kde se zastavil čas. Celkově by se dalo o tématu říci, že vás nechce zaujmout složitým rozuzlením šíleně zamotaného případu, ale právě sociálními vztahy – čímž nechci degradovat silné napětí, které tu bez pochyby je. Spíše tím už lehce narážím na hlubokou pointu, kterou se může tento seriál pyšnit, ale abych vás nepřipravila o zážitek, tak vám ji neprozradím.

 Výborné je zde herecké obsazení. Velká jména, velké výkony. Obsazení vybírala režisérská dvojice Ivan Zachariář a Alice Nellis více než pečlivě. Zuzana Stivínová v hlavní roli starostky, Eliška Křenková jako její dcera, Jan Cina, Štěpán Benoni, Miroslav Vladyka, Eva Holubová, a hlavně Jaroslav Dušek, který konečně dostává roli, která se liší od všech jeho předchozích, a zhošťuje se jí výtečně. Nakonec si říkáte: „No jo, vždyť takoví lidé tu kolem přeci jsou.“ A to je podle mě přesně to, čeho se tu snaží tvůrci docílit.

 Sečteno podtrženo je Pustina něco, co byste měli vidět. Nejsem dvakrát velký fanoušek sjíždění seriálů dnem i nocí, ale tenhle zrovna stojí za to, aby vám mohl ukradnout nějaký ten volný čas. Snažší je to právě o to, že má jen 8 dílů.